O klubu

Bikrosový klub TJ Lokomotiva - Dopravní stavby - Pardubice je nejmladším pokračovatelem tradice pardubické cyklistiky, který však během své patnáctileté existence dosáhl již řady vynikajících úspěchů a nepřetržitě si udržuje špičkové postavení v České republice. Oddíl vznikl v roce 1986 jako vůbec první v pardubickém okrese. V tehdejších "pionýrských" začátcích bikrosu v Čechách se pochopitelně nejezdilo na takové úrovni, jako nyní. Na místě dnešního areálu vznikla prakticky na zelené louce jakási stezka pro cyklisty, která byla každoročně upravována a rozšiřována, přibývaly technické prvky a zvyšovala se její náročnost až do dnešní doby.

Výstavba objektu kluboven byla dokončena v roce 1991, v roce 1995 pak přibylo osvětlení celého areálu. Pardubická bikrosová dráha má nejvyšší možnou klasifikaci "A" a lze na ní pořádat i mezinárodní závody. Patří k nejlepším a nejvyhledávanějším nejen v kraji, ale i v celé republice, o čemž svědčí fakt, že jsou zde po dobu posledních 5 let pravidelně pořádána Mistrovství ČR a závody ČM poháru. Stále častější a oblíbenější jsou na zdejší dráze i soustředění reprezentačního týmu, jehož trenérem je bývalý velice úspěšný pardubický jezdec Petr Cipra. Pomineme-li specifika v Pardubicích nejvíce preferovaných sportů, jakými jsou koňské dostihy, hokej, basketbal, kopaná a tenis, pak z hlediska získaných titulů a medailí na Mistrovstvích republiky a počty reprezentantů patří bikrosaři TJ Lokomotiva po plochodrážních k nejúspěšnějším pardubickým sportovním odvětvím vůbec.

Pochopitelně se vavříny nedostavily ihned po vzniku oddílu, ty největší se začínají datovat až počátkem 90. Let. Mezi nejvýraznější mezinárodní úspěchy patří 5. a 6. místo Petra Cipry na ME v roce 1992, resp. 1994, 5. místo Tomáše Doležala na MS v roce 1999 a několik medailových umístění v závodech Evropských pohárů (Berák, Kovařík, Kratochvíl, Kápička, Laňar, Cipra, Kmoníčková, Tumpach, Nepokoj). V domácích soutěžích Mistrovství republiky pak jednoznačně 9 získaných individuálních titulů "Mistrů ČR" - 2x Cipra, 2x Štěpán Tumpach, 2x Milan Průšek po jednom pak Josef Laňar, Jana Kmoníčková, Petr Nepokoj. Úspěchem bylo i 3. místo na MČR klubů v roce 1994 a dnes již bezpočet titulů krajských přeborníků. 

5.00 z 5 - 2 hlasů
Thank you for rating this article.